UtilityGamingRP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
avatar
Frenkisa
Admin
Broj komentara : 12
Join date : 2018-02-10
https://utilitygaming.bosnianforum.com

/me i /do komande + MGvsPG Empty /me i /do komande + MGvsPG

February 11th 2018, 15:42
/me i /do su dvije komande koje su jako bitne prilikom roleplaya.Bez ovih komanda RP nije potpun.Obe imaju svoje specijalno značenje.




/me komanda
Ova komanda će vam služiti da prije svega započnete određene radnje.Te radnje su one koje su neizvodljive karakterom ingame, dakle one animacije i ono što radimo a da je to nevidljivo ingame.Sada ćemo odraditi par primjera kako je to ispravno:

*Frenky uzima kovčeg sa poda.
*Frenky zavlači desnu ruku u džep te vadi novac.
*Frenky otvara vrata automobila.
*Frenky ostavlja ključeve od automobila u zadnji džep.


Dakle, skontali smo za šta nam /me služi, ali..Čekajte?Da li gore ima ikakva greška i da li je to iko uočio?Hm.Rekli smo /me koristimo za one nevidljive radnje ingame, a moj treći primjer gdje otvaram vrata automobila je bespotreban dakle i to je greška.Neke od neispravnih stvari su:

*Frenky otvara gepek svog automobila.
*Frenky zatvara vrata automobila.
*Frenky ulazi u kuću.
*Frenky okreće glavu.


Nadam se da smo naučili iz priloženog za kakve radnje koristimo /me, znači kada nešto ne možemo odraditi animacijom ingame, jednostavno upotrebimo ovu komandu i sve je okej, međutim ova komanda ne može biti sama, uz nju dolazi i /do.




/do komanda
Suprotno od /me, najjednostavnijim riječima, ova komanda služi da označimo kraj određene radnje.Mnogo je opširnija od komande /me.Najlakše ćemo naučiti da ova komanda predstavlja naša čula, dakle čulo vida, sluha i slično.To znači da sve što vidimo, osjetimo, čujemo iskažemo ovom komandom, tačnije nadovežemo se na našu /me komandu.Dakle ovom komandom se koristimo da ispitamo okolinu, pošto to IC ne možemo napisati./Do nipošto ne služi za ono što mnogi koriste /do sjeo, /do legao, /do ustao, to je totalno kršenje /do komande.Odradit ćemo par primjera gdje je pravilno odrađena zasebno /do(bez /me) komanda.

Čujem dva nepoznata glasa u blizini.((Frenky))
U očima osobe do vidim strah.((Frenky))
Razmišljam da li da povučem obarač.((Frenky))
Osjećam kako mi vjetar prolazi kroz kosu.((Frenky))


To su neki osnovni primjeri i ono što je neophodno da znate, eh sada kako se ne koristi ova komanda:

ustao sam((Frenky))
odoh da legnem((Frenky))
udaram osobu do sebe((Frenky))
otvara vrata auta((Frenky))





Uvezane komande /me i /do
Na sljedećim primjerima ćemo objasniti kako izgleda kada uvežete ove komande, apsolutno je lahko, ne morate sad ograničavati se nekim strogim pravilima, osnovno što je ispisano i to je u suštini to.


*Frenky uzima ključeve iz džepa te ih stavlja u bravu automobila.
Začulo se zveckanje ključeva.((Frenky))

Uočavam rezervnu gumu u gepeku automobila.((
Frenky))
*Frenky uzima rezervnu gumu iz gepeka te je stavlja na pod.
Čvrsto sam stisnuo gumu objema rukama.((Frenky))
*Frenky postavlja rezervnu gumu na mjesto predviđeno za to.
Guma je legla u svoje ležište.((Frenky))

Iznad su neki od jednostavnih primjera, za one koje su zanimale samo te dvije komande i njihova upotreba, ne trebaju čitati ispod.




Sada dolazimo do kršenja ovih komanda, što ujedno i krši neka druga roleplay pravila.Uzet ćemo za primjer:

*Frenky udara šakom osobu do sebe te je obara na pod.

Šta mislite da li je to ispravno?Nije.Zašto?Mi u ovom slučaju kršimo pravilo PG(PowerGaming - objasnili smo u temi u ovom podforumu) te pravilo RP2WIN, a možemo reći i RolePlay supermen.Dakle power gaming pored osnovne definicije također se krši kada prisiljavamo određenu osobu na nešto, RP2WIN također znači da nekome ne dajemo mogućnost samoodbrane, a RPSuperman također glumimo da nam niko ne može ništa.Dakle to gore je neispravno.Pa čekaj, kako bi trebalo?Trebalo bi:
Frenky pokušava udariti šakom osobu do te je oboriti na pod.

Pa kakva je razlika?Razlika je u tome što u ovom slučaju mi RPamo, ne RPamo ni u čiju korist nego jednostavno RPamo, dajemo mu šansu da se odbrani, da RPa sa nama a ne da samo mi izađemo kao pobjednik iz RolePlaya.



MGvsPG


Vjerovatno ste čuli već kada ste bili testani za neku organizaciju, daj mi par primjera MGvsPG, te ljudi pišu.Eh šta to znači?
Većinu puta vam neko kaže daj mi MGvsPG u /me, vi ne znate šta da odradite.Dakle MGvsPG podrazumijeva zajedno da odradite i MG i PG u jednom primjeru u komandi /me, jednostavno je samo razmišljajte.Dakle, najjednostavnije ćete na primjerima naučiti:


*Frenky skače sa zgrade u Sarajevu te nastavlja trčati.

Dakle, zgrada u Sarajevu nam je MG, jer to ne postoji ingame, kršimo pravilo MGa, a PG nam ovdje predstavlja radnje koje nisu moguće u RL a to je - skačete sa zgrade i nastavljate trčati, trebate prvo se usporiti, ozlijedili ste se i slično.

*Frenky preskače jezero u Mostaru.

Ovdje nam je MG jezero u Mostaru, jer to ne postoji ingame, a PG nam je to što ingame možemo preskočiti jezero(vodu neku) preko kangaroo, a u RL(real life) naravno da ne možemo.




Iznad napisano je ono osnovno što će vam trebati ako ste bar malo zainteresovani za RolePlay.Ne kažem, ima ih koji su stvoreni za war i ovo im uopšte nije interesantno,
 ali ako želite biti dobar "reper" morat ćete prelistati par puta iznad napisano.
Na vrh
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu